WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes - en to ro_RO translation catalogue (257 entries)

en: Settings updated.
ro_RO: Setările aduse la zi.

en: All fields are mandatory
ro_RO: Toate campurile sunt obligatorii

en: Unable to update Settings.
ro_RO: Imposibil de actualizat setările.

en: You have to select order(s) first!
ro_RO: Trebuie să selectați ordinele mai întâi!

en: One or more order do not have invoice generated. Generate manually?
ro_RO: Unul sau mai multe comenzi nu au generat factură. Generați manual?

en: Invoice
ro_RO: Factura fiscala

[ctx: placeholder]
en: Enter
ro_RO: introduce

en: Print Actions
ro_RO: Imprimarea acțiunilor

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Documentation
ro_RO: Documentație

en: Support
ro_RO: A sustine

en: General Settings
ro_RO: setari generale

en: Invoice/Pack List
ro_RO: Factură / listă de pachete

en: You are not allowed to view this page.
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a vizualiza această pagină.

en: Access denied !!!.
ro_RO: Acces interzis !!!.

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Settings Updated.
ro_RO: Setările aduse la zi.

en: Upload
ro_RO: Încărcați

en: Add Existing Order Meta Field
ro_RO: Adăugați câmpul Meta din comanda existentă

en: Add Product Meta
ro_RO: Adăugați produsul Meta

en: Box name
ro_RO: Numele cutiei

en: incl. tax
ro_RO: incl. impozit

en: Refund
ro_RO: Rambursa

en: n/a
ro_RO: n / A

en: Customize
ro_RO: Personalizați

en: Success
ro_RO: Personalizați

en: You can't undo this action. Are you sure?
ro_RO: Nu puteți anula această acțiune. Esti sigur?

en: Click here to add Company logo
ro_RO: Faceți clic aici pentru a adăuga logo-ul companiei

en: Click here to add Company name
ro_RO: Faceți clic aici pentru a adăuga numele companiei

en: Click here to add From address
ro_RO: Faceți clic aici pentru a adăuga adresa de la De la

en: Click here to add Signature
ro_RO: Faceți clic aici pentru a adăuga semnătura

en: Please save all data before leaving this page. All unsaved data will lost. Are you sure?
ro_RO: Salvați toate datele înainte de a părăsi această pagină. Toate datele nesalvate vor fi pierdute. Esti sigur?

en: Customize template
ro_RO: Personalizați șablonul

en: Active
ro_RO: Activ

en: Error.
ro_RO: Eroare.

en: Activate
ro_RO: Activati

en: No template found.
ro_RO: Nu sa găsit niciun șablon.

en: Unable to save theme.
ro_RO: Imposibil de salvat tema.

en: Template created.
ro_RO: Șablonul a fost creat.

en: Template updated.
ro_RO: Șablonul a fost actualizat.

en: Unable to switch view.
ro_RO: Imposibil de schimbat vizualizarea.

en: Unable to load template.
ro_RO: Imposibil de încărcat șablonul.

en: Lighter
ro_RO: Mai usoara

en: Bold
ro_RO: Îndrăzneţ

en: Display
ro_RO: Afişa

en: Company Logo
ro_RO: Logoul companiei

en: Company Name
ro_RO: Numele Companiei

en: Logo Width
ro_RO: Logo Lățime

en: Logo Height
ro_RO: Logo Înălțime

en: Company name font size
ro_RO: Dimensiunea fontului companiei

en: Extra Details
ro_RO: Detalii suplimentare

en: Extra detail font size
ro_RO: Dimensiune font suplimentar detaliat

en: Header Color
ro_RO: Culoarea antetului

en: Style
ro_RO: Stil

en: Text color
ro_RO: Culoarea textului

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Text align
ro_RO: Aliniere text

en: Table head background
ro_RO: Fundalul capului mesei

en: Table head text color
ro_RO: Culoarea textului capului mesei

en: Table body text color
ro_RO: Culoarea textului corpului de masă

en: Image label
ro_RO: Eticheta de imagine

en: Image text align
ro_RO: Textul textului de aliniere

en: SKU label
ro_RO: Eticheta SKU

en: SKU text align
ro_RO: SKU text alin

en: Product label
ro_RO: Eticheta produsului

en: Product text align
ro_RO: Alinierea textului produsului

en: Qty label
ro_RO: Eticheta etichetă

en: Qty text align
ro_RO: Cantitate text aliniat

en: Price label
ro_RO: Etichetă de preț

en: Price text align
ro_RO: Preț text alin

en: Total weight label
ro_RO: Etichetă de greutate totală

en: Total weight text align
ro_RO: Greutatea totală aliniată

en: Total label
ro_RO: Etichetă totală

en: Total text align
ro_RO: Alinierea totală a textului

en: Signature type
ro_RO: Tipul semnăturii

en: Manual Signature
ro_RO: Semnătură manuală

en: Image Signature
ro_RO: Semnătură de imagine

en: Align
ro_RO: Alinia

en: Label
ro_RO: Eticheta

en: Sub Total
ro_RO: Sub total

en: Shipping
ro_RO: livrare

en: Cart Discount
ro_RO: Cosul de reducere

en: Order Discount
ro_RO: Ordine Reducere

en: Total Tax
ro_RO: Taxa totală

en: Fee
ro_RO: taxă

en: Payment Method
ro_RO: Modalitate de plată

en: Templates
ro_RO: Template-uri

en: Type template name to search
ro_RO: Introduceți numele șablonului pentru a căuta

en: Enter a name for your theme
ro_RO: Introduceți un nume pentru tema dvs.

en: Please enter name
ro_RO: Introduceți numele

en: Cancel
ro_RO: Anulare

en: Save
ro_RO: Salvați

en: Choose a template base.
ro_RO: Alegeți o bază de șabloane.

en: If you are switching to a new theme, all unsaved changes will be lost.
ro_RO: Dacă treceți la o nouă temă, toate modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: Use
ro_RO: Utilizare

en: Create new template
ro_RO: Creați un nou șablon

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Create new
ro_RO: Creaza nou

en: My Templates
ro_RO: Șabloanele mele

en: Visual
ro_RO: Vizual

en: Code
ro_RO: Cod

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WooCommerce PDF Invoices, Packing Slips, Delivery Notes & Shipping Labels
ro_RO: WooCommerce Facturi PDF, Ambalare, Etichete Livrare & Livrare

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Licence
ro_RO: Licență

en: Help Guide
ro_RO: Ajutor Ghid

en: Additional Fields on Checkout Page
ro_RO: Câmpuri suplimentare pe pagina de comandă

en: Add Custom Field
ro_RO: Adăugați câmpul personalizat

en: Select the additional information you want to have in the Checkout page.
ro_RO: Selectați informațiile suplimentare pe care doriți să le aveți în pagina Checkout.

en: Preview Before Printing
ro_RO: Previzualizare înainte de imprimare

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Disabled
ro_RO: invalid

en: RTL support
ro_RO: Suport RTL

en: Yes
ro_RO: da

en: No
ro_RO: Nu

en: RTL support in documents generated by browser
ro_RO: Suport RTL în documentele generate de browser

en: Tracking Number Meta
ro_RO: Numarul de urmărire Meta

en: Enter the tracking number meta to add tracking number information
ro_RO: Introduceți meta numerelor de urmărire pentru a adăuga informații privind numărul de urmărire

en: Display State Name
ro_RO: Afișați numele de stat

en: Enable to display state name instead of state code in billing and shipping address
ro_RO: Activați afișarea numelui de stare în locul codului de stare în adresa de facturare și de livrare

en: Packaging Type
ro_RO: Tipul de ambalare

en: Pack Items Individually
ro_RO: Adăugați articole individuale

en: Box Packing
ro_RO: Ambalarea cutii

en: Single Package Per Order
ro_RO: Pachet unic pe comandă

en: Box Sizes
ro_RO: Cutii de dimensiuni

en: Name
ro_RO: Nume

en: Length
ro_RO: Lungime

en: Width
ro_RO: Lăţime

en: Height
ro_RO: Înălţime

en: Box Weight
ro_RO: Greutatea casetei

en: Max Weight
ro_RO: Greutate maximă

en: Add Box
ro_RO: Adăugați caseta

en: Remove selected box(es)
ro_RO: Eliminați caseta (ele) selectată

en: Items will be packed into these boxes depending based on item dimensions and volume. Dimensions will be passed to FedEx and used for packing. Items not fitting into boxes will be packed individually.
ro_RO: Elementele vor fi ambalate în aceste casete în funcție de dimensiunile și volumul elementelor. Dimensiunile vor fi transmise către FedEx și utilizate pentru ambalare. Elementele care nu se montează în cutii vor fi ambalate individual.

en: Company Info
ro_RO: Eliminați caseta (ele) selectată…

en: Shipping From Address
ro_RO: Expedierea de la adresa

en: Invoice Number
ro_RO: Număr de factură

en: Other
ro_RO: Alte

en: Custom Logo
ro_RO: Logo personalizat

en: Return Policy, Conditions
ro_RO: Politica de Returnare, Condiții

en: Sender Name
ro_RO: Numele expeditorului

en: Sender Address Line1
ro_RO: Adresa de trimitere a liniei1

en: Sender Address Line2
ro_RO: Adresa de expeditor 2

en: Sender Country/State
ro_RO: Țara / statul trimis

en: Choose a country&hellip;
ro_RO: Alegeți o țară și un vârf;

en: Sender Postal Code
ro_RO: Cod poștal expeditor

en: Use Order Number as Invoice Number
ro_RO: Utilizați numărul de ordine ca număr de factură

en: Invoice Start Number
ro_RO: Numărul de început al facturii

en: Reset Invoice no
ro_RO: Resetați factura nr

en: Invoice number format
ro_RO: Formatul numărului de factură

en: Invoice Number Prefix
ro_RO: Prefixul numărului de factură

en: Invoice Number Postfix
ro_RO: Numărul de factură Postfix

en: Invoice Padding Number
ro_RO: Numărul de plăcuțe de facturare

en: Custom Footer
ro_RO: Footer personalizat

en: Set custom footer for all shipping documents.
ro_RO: Setați subsolul personalizat pentru toate documentele de expediere.

en: Tax Type
ro_RO: Tipul de taxe

en: Update Settings
ro_RO: Actualizați setările

en: The license key for %s has expired. You can reactivate or purchase a license key from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Cheia de licență pentru %s a expirat. Puteți reactiva sau achiziționa o cheie de licență din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: The subscription for %s is on-hold. You can reactivate the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Abonamentul pentru %s este în așteptare. Puteți reactiva abonamentul din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: The subscription for %s has been cancelled. You can renew the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>. A new license key will be emailed to you after your order has been completed.
ro_RO: Abonamentul pentru %s a fost anulat. Puteți reînnoi abonamentul din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs. O nouă cheie de licență va fi trimisă prin e-mail după ce ați terminat comanda.

en: The subscription for %s has expired. You can reactivate the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Abonamentul pentru %s a expirat. Puteți reactiva abonamentul din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: The subscription for %s has been suspended. You can reactivate the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Abonamentul pentru %s a fost suspendat. Puteți reactiva abonamentul din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: The subscription for %s is still pending. You can check on the status of the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Abonamentul pentru %s este în așteptare. Puteți verifica starea abonamentului din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: The subscription for %s has been placed in the trash and will be deleted soon. You can purchase a new subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Abonamentul pentru %s a fost plasat în coșul de gunoi și va fi șters în curând. Puteți achiziționa un nou abonament din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: A subscription for %s could not be found. You can purchase a subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Nu a putut fi găsit un abonament pentru %s. Puteți achiziționa un abonament din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: A license key for %s could not be found. Maybe you forgot to enter a license key when setting up %s, or the key was deactivated in your account. You can reactivate license key at your plugin <a href="%s" target="_blank">settings page</a>.
ro_RO: O cheie de licență pentru %s nu a putut fi găsită. Poate că ați uitat să introduceți o cheie de licență la configurarea %s sau dacă cheia a fost dezactivată în contul dvs. Puteți reactiva cheia de licență din <a href="%s" target="_blank">pagina cu setările</a> pluginului.

en: Download permission for %s has been revoked possibly due to a license key or subscription expiring. You can reactivate or purchase a license key from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Permisiunea de descărcare pentru %s a fost revocată, eventual, datorită expirării unei chei de licență sau a abonamentului. Puteți reactiva sau achiziționa o cheie de licență din <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: %s has not been activated. Go to the plugin <a href="%s" target="_blank">settings page</a> and enter the license key and license email to activate %s.
ro_RO: %s nu a fost activat. Accesați <a href="%s" target="_blank">pagina cu setările</a> pluginului și introduceți cheia de licență și e-mailul de licență pentru a activa %s.

en: You changed the subscription for %s, so you will need to enter your new API License Key in the settings page. The License Key should have arrived in your email inbox, if not you can get it by logging into your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
ro_RO: Ați schimbat abonamentul pentru %s, deci va trebui să introduceți noua dvs. cheie de licență API în pagina de setări. Cheia de licență ar fi trebuit să fi ajuns în căsuța poștală de poștă electronică, dacă nu puteți să o primiți conectându-vă la <a href="%s" target="_blank">tabloul de bord al</a> contului dvs.

en: Oops! You tried installing the premium version without deactivating and deleting the basic version. Kindly deactivate and delete Print Invoices, Packing List & Labels for WooCommerce (BASIC) and then try again
ro_RO: Hopa! Ați încercat să instalați versiunea premium fără a dezactiva și șterge versiunea de bază. Dezactivați și ștergeți facturile de imprimare, lista de ambalaje și etichetele pentru WooCommerce (BASIC) și încercați din nou

en: Oops! You tried installing the premium version without deactivating and deleting the basic version. Kindly deactivate and delete WooCommerce Shipping Labels (BASIC) and then try again
ro_RO: Hopa! Ați încercat să instalați versiunea premium fără a dezactiva și șterge versiunea de bază. Dezactivați și ștergeți Etichetele de expediere WooCommerce (BASIC) și încercați din nou

en: Rows
ro_RO: rânduri

en: Columns
ro_RO: coloane

en: Margin top
ro_RO: Marginea de sus

en: Margin right
ro_RO: Marginea corectă

en: Margin bottom
ro_RO: Marginea inferioară

en: Margin left
ro_RO: Marja a rămas

en: Column spacing
ro_RO: Spațierea coloanelor

en: Rows spacing
ro_RO: Rânduri de spațiere

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Properties
ro_RO: Proprietăți

en: Address Label
ro_RO: Etichetă de adresă

en: Print Address Label
ro_RO: Imprimați eticheta adresei

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ro_RO: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a accesa această pagină.

en: Order Date
ro_RO: Data comandă

en: Dispatch Date
ro_RO: Data expedierii

en: From Address
ro_RO: Din adresa

en: Shipping Address
ro_RO: Adresa de transport

en: Return Address
ro_RO: Adresa expeditorului

en: Email Field
ro_RO: Câmp de e-mail

en: Shipping Method
ro_RO: Metodă de livrare

en: Tracking Number
ro_RO: Număr de urmărire

en: Product Table
ro_RO: Tabel de produse

en: Coupon info
ro_RO: Informații despre cupoane

en: Footer
ro_RO: Subsol

en: Return Policy
ro_RO: Politica de returnare

en: Dispatch Label
ro_RO: Eticheta de expediere

en: Print Dispatch Label
ro_RO: Eticheta de expediere a etichetelor

en: Additional Fields on Invoice
ro_RO: Câmpuri suplimentare pe factură

en: Select the additional information you want to display on the Dispatch Label.
ro_RO: Selectați informațiile suplimentare pe care doriți să le afișați pe Eticheta de expediere.

en: Product Meta Fields
ro_RO: Câmpurile Meta de produs

en: Select the additional information you want to display in the Dispatch Label Product Table.
ro_RO: Selectați informațiile suplimentare pe care doriți să le afișați în tabelul de produse al etichetelor de expediere.

en: Bar Code
ro_RO: Codul de bare

en: Order Number
ro_RO: Numar de ordine

en: Invoice Date
ro_RO: Data facturii

en: VAT Field
ro_RO: Câmpul TVA

en: SSN Field
ro_RO: Câmpul SSN

en: Signature
ro_RO: Semnătură

en: Print Invoices
ro_RO: Imprimare facturi

en: Download Invoices
ro_RO: Descărcați facturile

en: Print Invoice
ro_RO: Imprimare factură

en: Download Invoice
ro_RO: Descărcați factura

en: <strong>Invoice Number: </strong>
ro_RO: <strong>Număr de factură:</strong>

en: Select the additional information you want to display on the Invoice.
ro_RO: Selectați informațiile suplimentare pe care doriți să le afișați pe factură.

en: Select the additional information you want to display in the Invoice Product Table.
ro_RO: Selectați informațiile suplimentare pe care doriți să le afișați în tabelul cu produse facturate.

en: Enter the footer text to be printed on the invoice
ro_RO: Introduceți textul subsolului pentru a fi imprimat pe factură

en: Attach PDF in email
ro_RO: Atașați PDF-ul în e-mail

en: PDF version of currently active invoice template will be attached with the order email
ro_RO: Versiunea PDF a șablonului de factură activă curent va fi atașată împreună cu e-mailul de comandă

en: Order Status to Generate Invoice
ro_RO: Starea comenzii pentru a genera factura

en: Order statuses for which an invoice should be generated.
ro_RO: Starea comenzilor pentru care trebuie generată o factură.

en: Show Print Invoice option to customers
ro_RO: Afișați opțiunea de tipărire factură către clienți

en: Add print invoice button to the order email
ro_RO: Adăugați butonul de facturare la e-mailul de comandă

en: Enable Variation Data
ro_RO: Activați datele de variație

en: Enable to add variation information
ro_RO: Activați pentru a adăuga informații despre variație

en: Send invoice email
ro_RO: Trimiteți un e-mail cu factură

en: Order statuses for which an invoice should be mailed.
ro_RO: Starea comenzii pentru care trebuie trimisă o factură.

en: Upload Signature
ro_RO: Încărcați semnătura

en: Leave blank to not use a custom logo for invoice.
ro_RO: Lăsați necompletat pentru a nu utiliza o siglă personalizată pentru factură.

en: Packing list
ro_RO: Lista de impachetat

en: Packing List
ro_RO: Lista de impachetat

en: Print Packing list
ro_RO: Imprimare liste de ambalare

en: Print Packing List
ro_RO: Imprimare liste de ambalare

en: Unable to print Packing list. Please check the items in the order.
ro_RO: Imposibil de imprimat lista de ambalare. Verificați elementele din comandă.

en: Group by category
ro_RO: Grupează după categorie

en: Additional Fields
ro_RO: Câmpuri suplimentare

en: Select the additional information you want to display on the Packing Slip.
ro_RO: Selectați informațiile suplimentare pe care doriți să le afișați pe Ștuțul de ambalare.

en: Select the additional information you want to display on the Packing Slip Product Table.
ro_RO: Selectați informațiile suplimentare pe care doriți să le afișați pe tabelul de produse al ambalajului.

en: Show print packing slip option in email
ro_RO: Afișați opțiunea de alunecare de imprimare în e-mail

en: Order statuses for which print packing slip option should appear in email.
ro_RO: Starea comenzii pentru care opțiunea de alunecare de imprimare trebuie să apară în e-mail.

en: Enter the footer text to be printed in the packing slip
ro_RO: Introduceți textul subsolului care urmează să fie imprimat în alunecarea de ambalare

en: Order number label
ro_RO: Numărul etichetei de comandă

en: Weight label
ro_RO: Etichetă de greutate

en: Ship date label
ro_RO: Eticheta pentru data navei

en: Title font size
ro_RO: Dimensiunea fontului titlului

en: Address font size
ro_RO: Dimensiunea fontului adresei

en: To Address
ro_RO: Pentru a răspunde

en: Shipping Details
ro_RO: Detalii de expediere

en: Shipping Label
ro_RO: Eticheta de livrare

en: Print Shipping Label
ro_RO: Imprimați eticheta de expediere

en: Please add shipping from address in the plugin's general settings.
ro_RO: Adăugați adresa de expediere din adresa în setările generale ale pluginului.

en: Enable multiple labels in one page
ro_RO: Activați mai multe etichete într-o singură pagină

en: No of labels in one row
ro_RO: Numărul de etichete dintr-un rând

en: Shipping Label Size
ro_RO: Dimensiunea etichetei de expediere

en: Custom Shipping Label Size
ro_RO: Mărimea etichetei de marfă personalizată

en: Enter the custom width and height values(in that order), in inches.
ro_RO: Introduceți valorile personalizate ale lățimii și înălțimii (în ordinea respectivă), în inci.

en: Enter the additional fields to be displayed in the shipping label.
ro_RO: Introduceți câmpurile suplimentare care vor fi afișate în eticheta de expediere.

en: Order statuses for which print shipping label option should appear in email.
ro_RO: Starea comenzilor pentru care opțiunea de etichetă de marcare trebuie să apară în e-mail.

note: Description of the plugin/theme
en: This is a short description of what the plugin does. It's displayed in the WordPress admin area.
ro_RO: Aceasta este o scurtă descriere a ceea ce face pluginul. Se afișează în zona de administrare WordPress.
